Zima.jpg

prej

TÝDEN.CZ

21. 10. 2018
Rubrika: O sexu

Sexuální contra partnerská výchova

Autor: Petr Rejchrt

13.11.2011 12:29

Nikdy jsem nepřemýšlel o správnosti zařazení sexuální výchovy do školních osnov. Když jsem chodil v školní škamny já, což bylo v osmdesátých letech, mám za to, že právě v té době se sexuální výchova objevila poprvé. Pravděpodobně jako reakce na šířící se epidemii HIV, která i přes železnou oponu pronikla do socialistického Československa.
Na základní škole nás v rámci biologie poučila soudružka učitelka o tom, z čeho se skládají pohlavní orgány. Vím, že děvčata měla ještě nějaký seminář o prvních měsíčkách. Na škole střední jsme pak měli nějaký seminář o sexu, který skončil velice rychle. Pan psycholog nám tehdy chtěl demonstrovat rozdílnou pohlavní připravenost v různých rasách (tedy nyní politicky korektně etnikách) a obrátil se na mého arabského spolužáka s otázkou: „Že cikáni maj‘ dřív děti?“ Ten na to reagoval tím, že vytáhl pistoli, natáhl a zamířil na psychologa. Ten pak s děsem v očích utekl ze třídy a už jsme ho nikdy ve škole neviděli.
Když mé děti chodily na základní školu, měli jsme legraci z toho, že mají do školy přinést banán, aby na něj mohli natahovat šprcku (jak to sami označily). Pravda, připadalo mi to v 8. třídě poněkud podivné, ale což. Byl jsem nucen dceři vysvětlovat, k čemu kondom slouží už asi ve druhé nebo třetí třídě, když jsme byli v obchodě a tam u pokladny byla řada takových průhledných krabiček se zvířátky a dcera se vehementně dožadovala zvířátka, protože přinesla přeci z prvouky jedničku, takže by si odměnu zasloužila. Nikdy jsme před dětmi nic neskrývali a nelhali jim v těchto ohledech, i když jsme volili výrazové prostředky úměrné věku.
K prvnímu zamyšlení nad tím, co by se mělo nebo nemělo vyučovat, jsem dospěl až v průběhu manželské krize. Chtěl jsem pochopit co se to vlastně se mnou a mou manželkou stalo a co se to vlastně stalo mezi námi. To mě přivedlo k psychologii vztahů a pak jsem se začal do problému nořit i hlouběji. K mému překvapení jsem zjistil, že se nepřihodil žádný nadpřirozený mysteriosní jev. Sám jsem si to překřtil na plíživou kontrarevoluci. Nestarali jsme se o náš vztah, soustřeďovali jsme se více méně jen na instrumentální část vztahu (tedy operativa – co kdy kde a jak má kdo udělat) a do toho se přimotala krize středního věku. Zkrátka, nejobyčejnější z obyčejných problémů, který i každého psychologa otravuje, protože je to pro něj něco, jako každodenní chléb, kterého se člověk po letech už fakt přejí. Jak takové věci přicházejí, nač dát pozor, jak postupovat, to všechno je v odborné i populárně-vědecké literatuře popsáno více než dostatečně, stejně, jako i ostatní problémy, které ve vztahu mohou vyvstat. Až na nějaké výjimky, co potvrzují pravidlo, je všechno při troše dobré vůle jednoduché a i snadno řešitelné. Nuže, řekl jsem si, co jsem se o tom dozvěděl ve škole? Já nic. Ptal jsem se manželky, ona ze školy, natož z rodiny, žádné informace také nedostala. A co naše děti? Na mou otázku, zda se něco takového dozvěděly ve škole, na mě jen vykulily oči. Taky nic.
Co tedy ve školách vyučují? Jak navléknout „šprcku“, co dělat při měsíčkách, jaké jsou sexuální polohy, kdo je to homosexuál, co je orální sex a anální sex a tak dále. Ale nemělo by se vyučovat něco jiného? Třeba to, jak se může člověk přičinit, aby prožil plnohodnotný život s jedním partnerem, jakou změnu do vztahu přinesou děti, co je to přechozený vztah, jak se vyrovnat s krizí středního věku, jak řešit syndrom prázdného hnízda, ale i jak se vede rodinné účetnictví, co dělat, aby byl člověk důvěryhodný pro banky, aby dostal hypotéku na bydlení za dobrých podmínek, že je blbost brát si půjčku na vánoční dárky a podobně?


Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  9.84

Diskuze

Petr Rejchrt

Politika, ekonomika, příroda, pivo.
Tady jsem doma
Oblíbenost autora: 8.75

O autorovi

Autor je pražák, co utekl do pohraničí a žije v Jáchymově. Už ne, už žije ve Fieberbrunnu u Kitzbühelu. Zajímá se politiku a její přesah do dalších stránek života našeho vezdejšího.

Kalendář

<<   říjen 2018

PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

sea